Češi byli na ME v šermu blízko senzaci
I tak ale bere tým okolo Choupenitche deváté místo

23. 06. 2022

Český tým fleretistů byl na mistrovství Evropy blízko senzaci v podobě postupu mezi nejlepších osm týmů. Nicméně se Španělskem Češi ve složení Alexander Choupenitch (Sokol Brno I), Marek Totušek (Sokol Bystřice nad Pernštejnem) a Jan Krejčík padli smolně 42:45. “Vnitřně jsme zklamaní, protože jsme byli blízko,” říká Choupenitch, který dotáhl národní tým ke konečnému devátému místu.

Po porážce o postup mezi nejlepší osmičku týmů totiž Češi už nezaváhali a postupně si poradili proti Gruzií, Nizozemsku i favorizovanému Maďarsku a zakončili tak šampionát na celkovém devátém místě.

"Se Španělskem si vybral slabší chvilku Marek Totušek, kterému se bohužel zápas nepodařil, ale to se stává, jsme jeden tým a taháme za jeden provaz,” říká Choupenitch. "S Honzou Krejčíkem jsme proti Španělům šermovali výborně, ale bohužel jsme těsně prohráli,” pokračuje bronzový medailista z olympijských her v Tokiu, ambasador Sokola a dlouholetý člen Sokola Brno I.

Poté ale už Češi nezaváhali. Nejdříve porazili nejtěsnějším rozdílem Gruzii 45:44, potom Nizozemsko 45:31 a nakonec i favorizované Maďarsko 45:41. "Proti Nizozemcům jsme všichni tři šermovali skvěle, s Maďarskem jsem zase otočil vývoj celého zápasu v úplném závěru,” říká Choupenitch, který na konci týdne vydá už šestý song.

"Pro nás je to určitě úspěch, ale jsme vnitřně všichni zklamaní, protože proti Španělům byla možnost se dostat do nejlepší osmičky, ale jsem rád, že potom už jsme žádný zápas nepustili,” dodává brněnský rodák, který v Turecku skončil v individuálním turnaji na parádním pátém místě.