Sokol Řevnice
inspirativní jednota

15. 06. 2020

Sokolu Řevnice se podařilo za posledních deset let získat téměř 15 milionů korun z dotací. Podle jednatelky jednoty Moniky Vaňkové je nejdůležitější mít dobře zpracovaný projekt a ten potom rychle přizpůsobit vypsanému dotačnímu titulu. Řevnické sokolovně se ale daří i z jiného důvodu – díky rodinám, ve kterých se cvičitelství v jednotě „dědí“. Navíc se jednotě podařilo zmodernizovat kinosál, který následně pronajala. Do Kina Řevnice se tak sjíždějí i lidé z okolních obcí, protože už zůstalo jediným, které v regionu promítá.

Vcházíme s fotografkou do prázdné sokolovny, kde v dubnu, na kdy jsme si rozhovor domluvily, ani nikdo jiný být nesmí. Během chvíle začne pískat alarm. „To je náš nový bezpečnostní systém,“ volá na nás jednatelka Monika Vaňková a hned dodává, že nejspíš zůstaly pootevřené dveře. Dveře, stejně jako celou sokolovnu, totiž řídí webová aplikace FlowBox. To, co známe pod pojmem „chytrá domácnost“, v Řevnicích převedli na „chytrou sokolovnu“.

Sokol Řevnice

Náklady na budovu Sokola a Kina Řevnice už šly do milionů ročně. Proto jednota začala hledat cestu, jak ušetřit. Budova byla napojená na jeden okruh vytápění, takže se topilo i tam, kde to nebylo potřeba. „Tělocvičnu potřebujete vytápět v týdnu přes den, kino hlavně o víkendu večer. Nové technologie nám umožnily rozdělit vytápění do zón a teplotu regulovat dle rozvrhu. Odpoledne, kdy chodí cvičit rodiče s dětmi, nastavíme třeba na dvacet stupňů, volejbalistům pak o dva méně. Díky chytrému dveřnímu systému máme dokonalý přehled o tom, kdo a kdy naše prostory využívá nebo jestli je budova zamčená,“ popisuje systém Monika Vaňková a doplňuje, že vše samozřejmě funguje i na dálku. Když třeba někdo nechá v tělocvičně rozsvíceno, zhasne pomocí mobilu z domova. (hoj)

Celý článek si můžete přečíst v červnovém čísle časopisu Sokol. Předplatné zde.