Zemřel Zdeněk Růžička
sokolská legenda a olympijský medailista

19. 04. 2021

Ve věku 96 let zemřel dlouholetý člen Sokola Brno I a bývalý vynikající gymnasta Zdeněk Růžička. V roce 1948 získal na olympijských hrách v Londýně dvě bronzové medaile - uspěl na kruzích a prostných. Loni získal za svůj celoživotní postoj ke sportu v anketě Sportovec roku cenu Národní sportovní agentury za oddanost sportu. Na jeho počest vyvěsila Česká obec sokolská dnes před Tyršovým domem černý prapor.

Sokolská legenda, skvělý gymnasta a člověk, který si stál za svými názory. To byl Zdeněk Růžička. Do sokolovny ho přivedli rodiče, když mu byly čtyři roky. Kluk s talentem a velkou pílí se brzo stal jedním z nejlepších československých gymnastů v poválečné době. Získal dvě bronzové olympijské medaile. V trénování mu nezabránila ani druhá světová válka, během které byl nuceně nasazený. Nacisté navíc zavřeli sokolovny a on tak na OH v Londýně 1948 trénoval tajně v otcově cihelně, kam si přenesl nářadí.

„Zpráva o úmrtí bratra Růžičky mě velmi zasáhla. Jsem velice ráda, že jsem ho poznala. Při mnohých setkáních jsme měli možnost diskutovat o Sokole a jeho poslání i pro dnešní moderní dobu. Jeho názory byly velice inspirativní a mnohé jsem se od něj naučila i pro svou práci. Především to ale byl upřímný člověk, který miloval Sokol celým svým srdcem. Myslím, že na něj budou vzpomínat generace našich členů nejen z Brna," řekla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Zdeněk Růžička ČB

Za války se poznal i se svým velkým vzorem Janem Gajdošem. Přátelil se i s dalším sokolem a úspěšným gymnastou Aloisem Hudcem. „V Sokole jsem byl v té nejlepší společnosti. Tehdy byla čest být Sokol," řekl loni v červnu v rozhovoru pro časopis Sokol. I tehdy dostál své pověstné upřímnosti, když dodal: „Víte, asi takhle. Ono mi to trochu šlo a celkem jsem v tom našem oddíle vynikal. Tak koho by to nebavilo".

Zúčastnil ještě dalších dvou olympiád - v roce 1952 v Helsinkách a o čtyři roky později v Melbourne, kde byl vlajkonošem československé výpravy. Hned poté se znelíbil tehdejšímu režimu a musel kariéru nedobrovolně ukončit. V 60. letech začal trénovat v Sokolu Brno I a své zkušenosti tam předával dlouhých třicet let (v letech 1995 – 2002 pak byl starostou jednoty).

Loni získal v anketě Sportovec roku cenu za oddanost sportu. Při převzetí ocenění tehdy řekl: „Pro mě je důležité vědomí, že jsem pomohl spoustě mladým, že dělali tělesnou výchovu. Pohyb je totiž základ."

Zdeněk Růžička mladý ČB

Byl také držitelem Ceny fair play Českého olympijského výboru a členem Sportovní síně slávy města Brna. Dosud nejstarší žijící olympijský medailista zemřel náhle v neděli 18. dubna. Bylo mu 96 let.

Čest jeho památce.